09:53

Kosmetyki - Jak je przechowywać ? Jaki mają termin ważności ?

Hej. Dzisiaj postanowiłam napisać coś o kosmetykach. Nie pisałam przez jakiś czas dlatego, że nie miałam pomysłu co dodać. Zaglądałam tu regularnie i odwiedzałam śledzone przeze mnie blogi, ale nie dodałam nic, bo nie chciałam zamęczać Was w kółko i w kółko inspiracjami, bo co za duzo, to nie zdrowo : ). Po wielu rozmyslamiach postanowiłam na notkę typu "poradnik". Skorzystałam oczywiście z internetu, bo sama bym tego nie napisała, a żeby nie było tak nudno to dorzuciłam też kilka zdjęć kosmetyków, może coś wpadnie Wam w oko... : D

Jak przechowywać kosmetyki ?
Największymi wrogami kosmetyków są: wysoka temperatura, woda i powietrze. Pod ich wpływem kremy się psują, pudry tracą puszystość, a perfumy wietrzeją. Dlatego właśnie wbrew pozorom łazienka nie jest najlepszym miejscem na magazyn kosmetyczny. Dużo lepiej jest wygospodarować miejsce na preparaty do pielęgnacji w sypialni. Aby kremy czy pomadki jak najdłużej pozostawały świeże, po każdym użyciu kosmetyku dobrze dokręcaj wieka, nakrętki, zatyczki i koreczki. W ten sposób zahamujesz przedostanie się do opakowania mikroorganizmów z powietrza, które psują produkt. Nigdy też nie kupuj produktów z bazaru lub półek podświetlonych halogenem. Na dworze kosmetyki były narażone na bardzo wysokie (latem) lub bardzo niskie (zimą) temperatury, a w sklepie na niszczącą ciepłotę lamp. Przynosząc do domu taki kosmetyk, wcale nie mamy pewności, czy już nie jest on popsuty.


Kremy, balsamy, szampony. Najlepiej trzymać je w ciemnym miejscu, z dala od źródła ciepła. Nie jest do tego niezbędna lodówka, choć krem pod oczy trzymany w chłodzie będzie dodatkowo oziębiał skórę powiek, likwidując obrzęk. Można poznać, że z kremem czy balsamem dzieje się coś niedobrego. W zepsutym kosmetyku widać rozdzielenie się warstwy tłuszczowej od wodnej, zmienia się też zapach. Aby do preparatu nie dostały się zanieczyszczenia i bakterie, najlepiej jest nabierać go szpatułką. Kosmetyki do włosów powinny być przechowywane w ciemnym miejscu. Szamponów nie należy rozrzedzać, dodając wody do butelki. Robimy to dopiero po wylaniu kosmetyku na dłoń.

Lakiery do paznokci. Emalie będą gęstnieć wolniej, jeśli będziemy je przechowywać w chłodnym miejscu, np. w dolnej szufladzie lodówki. O tym, że czas naszego lakieru już minął, świadczy to, że trudno się rozprowadza i długo schnie. Na chwilę może pomóc wstawienie buteleczki z emalią do gorącej wody. Także dodanie zmywacza nieco rozrzedzi lakier, ale za to spowoduje, że będzie on szybciej odpryskiwał z paznokci.

Perfumy. Nie powinny stać na oknie nie na sztucznie oświetlonej toaletce, ponieważ to sprawia, że zapach staje się nietrwały. Najlepiej trzymać je w firmowych kartonikach.


Pudry, róże, cienie. W każdym opakowaniu pudru w kamieniu znajdziemy foliowy krążek oddzielający puszek od kosmetyku. Nie powinno się go wyrzucać. Dzięki temu puder nie będzie wchłaniał tłuszczu przenoszonego z twarzy na aplikatur. Sam puszek, podobnie jak i pędzel od różu i pacynki do cieni, należy jak najczęściej myć w wodzie z mydłem.
A jaki termin ważności mają kosmetyki?
Róż, cień: od roku do 3 lat
Kosmetyki te długo nie zmieniają swych właściwości. Jednak gdy stwardnieją, stracą kolor, trzeba się z nimi pożegnać. Najtrwalsze są cienie pudrowe i róż w kamieniu. Mogą przetrwać w niezmienionej postaci nawet 3 lata, pod warunkiem, że będziesz pamiętała o myciu pędzla do różu oraz gąbkowych aplikatorów do rozprowadzania cieni. Produkty o konsystencji kremowej mają krótszy żywot. Po roku należy je wyrzucić.


Mleczko, tonik: 6 miesięcy
Przestają się nadawać do użycia, gdy zgęstnieją i stracą ładny zapach. Nie zanieczyścisz tych preparatów drobinkami pudru lub różu, jeśli podczas demakijażu często będziesz zmieniać waciki. Dzięki temu mleczko i tonik zachowają dłużej świeżość.


Szminka: od 8 miesięcy do 2 lat
Jeśli straci kolor, warzy się na ustach, trudno się rozprowadza czy nieprzyjemnie pachnie, już się nie przyda. Dłużej posłużą ci pomadki kremowe, o miękkiej konsystencji. Krócej dość suche i twarde szminki pudrowe, gdyż zawierają szybko wysychający silikon. Przedłużysz trwałość jednych i drugich, jeśli usta będziesz malować pędzelkiem. Wówczas mniej bakterii dostaje się do kosmetyku.

Krem: 3-6 miesięcy
Zmiana zapachu, rozwarstwianie się sygnalizuje, że produkt nie nadaje się już do użytku. Najkrócej służą preparaty w słoiczkach, nieco dłużej te w tubkach i w buteleczkach z dozownikiem. Aby przedłużyć żywotność kremu w słoiczku, nabieraj go specjalną szpatułką, a nie palcami.

Lakier do paznokci: 6 miesięcy
Gdy zgęstnieje lub zaczyna się "dzielić" - wyrzuć go.



Puder w kamieniu lub sypki - 5 lat
Są to najtrwalsze kosmetyki. Sporo czasu upłynie, zanim puder sypki straci puszystość, a ten w kamieniu zacznie się kruszyć. Możesz zatem kupować je w dużych opakowaniach, bo produkty te będą ci długo służyć. Ale musisz pamiętać, by nigdy nie zostawiać pudru otwartego ani nie wyrzucać foliowego krążka oddzielającego puder od gąbeczki.


Tusz do rzęs: od 3 do 6 miesięcy
Powinnaś się go pozbyć, gdy zgęstnieje i tworzy grudki na rzęsach. Dłużej świeżość zachowują mascary wodoodporne. Tusze zmywane wodą tracą ją już po 3 miesiącach. Jeśli chcesz, by zachowały dobrą konsystencję, dokładnie zamykaj opakowanie. Dostęp powietrza sprawia, że tusz szybciej wysycha.

I jak ? Taka inna notka ; ) Fajna ? W weekend dodam może zdjęcia mojego nowego lakieru do paznokci i pierścionka ; ) Postaram się coś dodać, chociaz raz na tydzień żeby coś było, ale to nie takie łatwe w moim przypadku ...
Do następnej ! < 3



2 komentarze:

  1. fajna ta notka , bardzo dużo tych informacji , ale na pewno się przydadzą.;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna, fajna - dodatkowo bardzo przydatna. (:

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 WORLD OF ALEKS , Blogger